Počas svojho života sa niekoľkokrát sťahujeme. Posledné prieskumy tiež ukazujú, že minimálne raz bývame v menšej bytovej jednotke čiže že opúšťame klasický rodinný domček z malty a tehál. Aj vďaka tomu máme možnosť zistiť, aké bývanie je pre nás vhodnejší. Aj keď vždy záleží na preferenciách človeka ako takého, možno vypichnúť výhody a nevýhody ako domu, tak bytové jednotky sídliacej v meste. Poďme na to!
Výhody a nevýhody bývania v byte
Ak by sme upustili od toho, či bývame v prenájme alebo vo svojom byte, za nevýhodu možno považovať menšiu podlahovú plochu. Ak sa však nachádzate v životnej fáze, kedy vám menšie priestory vyhovujú, pretože žijete sami, maximálne s priateľom alebo priateľkou, nebudete to pravdepodobne brať ako nevýhodu, skôr ako výhodu.
Bývanie v bytových jednotkách má jednu veľkú výhodu, a síce je tu lepšia občianska vybavenosť. Byty sa väčšinou nachádza priamo uprostred mesta, teda to máte blízko nielen do obchodného centra, ale aj do kina, parku, kaviarne alebo reštaurácie. Pri bývanie v rodinnom dome za zábavou a podobnými aktivitami často musíte dochádzať.
Čo sa významne líšia v porovnaní s bývaním v rodinných domoch, sú susedské vzťahy. Nie všetci susedia sa dobre poznajú, väčšinou sa len sem tam pozdravia na chodbe a udivujú sa, že niekto taký býva v ich paneláku. Opäť je však na každom človeku, či to bude brať ako výhodu či ako nevýhodu.
Výhody a nevýhody bývania v dome
Čo sa týka bývania v dome, iste oceníte viac priestoru a bezpochyby aj záhradu, ktorá sa okolo rozpína. Inými slovami môžete viac „dýchať“. Naviac je tu viac priestoru k individuálnej realizácii. V prípade nájmu sa musíte prenajímateľa bytové jednotky pýtať, či vôbec môže dôjsť k nejakým zmenám alebo nie. Samozrejme s väčšími priestormi sa tiež spája vyššiu náročnosť upratovania.
S bývaním v rodinnom dome sa tiež spája vyšší komfort z hľadiska hluku a aj z hľadiska súkromia. Nemusíte sa toľkých obzerať na susedov, ktorí v paneláku býva hneď za jednou zo stien.