V poslednom čase sa objavilo niekoľko alternatív bývania. Aké je to žiť v dodávke v našich klimatických podmienkach a aké sú najčastejšie problémy, ktorým ľudia čelia?
Sloboda? Do určitej miery áno.
Tí, ktorí to vyskúšali na vlastnej koži, si môžu gratulovať. Je to veľká životná výzva. Ľudia si buď kúpia hotovú dodávku, alebo sa sami pustia do rôznych úprav. V druhom prípade je však potrebné venovať osobitnú pozornosť bezpečnej inštalácii plynu a elektriny. Nakoniec sa dodávka stane trvalým domovom. Domov, ktorý si môžete vziať so sebou, kamkoľvek chcete.
Základné informácie, ktoré je dobré mať
Pravdepodobne sa zhodneme na tom, že bývanie v dodávke je vhodné pre slobodného a bezdetného človeka, muža alebo ženu. V prípade spolužitia už existuje množstvo kompromisov, ktoré malý priestor ponúka. Trvalé bývanie v dodávke s viac ako jednou osobou je nemožné z mnohých dôvodov – jednoducho tam nie je žiadny životný priestor. Aj keď si vyberiete dodávku a ste slobodní, vždy musíte mať jednu nevyhnutnosť – a tou je tečúca voda počas celého roka. Kuchynský kút, sprcha a toaleta. Bez toho sa do prestavby ani nepúšťajte.
Zimný čas
Aj keď sú obrázky života v dodávke lákavé, vedzte, že pre naše podnebie to nie je nič moc. V zime zažijete zvláštne pocity, keď sa vám bude zdať, že priestor je neskutočne malý. Aj keď budete kúriť celý deň, teplota vo vnútri sa stále nebude cítiť ako doma. Okrem toho sa musíte vyrovnať so všadeprítomnou vlhkosťou. Stále sa to dá prežiť, ale už to nebude medová pasca. Asi si viete predstaviť, aké to bude, keď prechladnete. Na udržanie tepla sa stále musíte starať o palivo.
Vanlife je skvelý nápad, napríklad v Austrálii takto trávi svoj dôchodok veľa ľudí. Tamojšie podnebie je však o niečo priateľskejšie a predsa len je lepšie žiť v celoročných teplotách okolo 30 stupňov Celzia.