Ako predchádzať vzniku plesní vo vašom byte?
Bývanie

Ako predchádzať vzniku plesní vo vašom byte?

Plesne vedú k vzniku alergií, žihľavky, astmy alebo iných dýchacích problémov. Určite by sme ich mali sledovať. Kde sa plesne vyskytujú najčastejšie a ako sa im dá predchádzať?

Aj tam, kde by ste ich nečakali

Nikto nechce vidieť mikroskopické huby v podobe čiernej plesne. Zvyčajne sa najviac zhrozíme, keď zistíme, že táto botanická záhrada sa objavila priamo pod naším spacím miestom. To sa naozaj môže stať. Ak nemáte lamelový rošt, ale vyplnenú plochu pod matracom, môžete byť veľmi nepríjemne prekvapení. Plesne sa môžu vytvoriť priamo na spodnej strane matraca.

Často sa vyskytujú aj za nábytkom, ktorý je príliš tesne pripevnený k stenám, okolo okien a dverí, v kúpeľniach, ale aj pri podlahe, najmä na severnej strane domu.

Činnosti, ktorým sa treba vyhnúť

Prehľadali ste svoj byt a zistili ste, že máte škodlivú čiernu pleseň? Ak áno, musíte prijať opatrenia, aby sa to už nikdy neopakovalo.

  • Pri varení vždy zapnite odsávač pár a nedovoľte, aby sa v miestnosti usadzovali vodné pary.
  • Vetrajte trikrát denne po dobu piatich minút. V miestnosti vždy vytvorte veľký prievan.
  • Mokré oblečenie nesušte v byte, ale použite sušičku, vonkajší priestor alebo sušiareň.
  • Ak máte doma akvárium alebo veľa kvetov, zaobstarajte si odvlhčovač vzduchu.
  • Počas vykurovacej sezóny nezakrývajte vykurovacie telesá závesmi ani oblečením.
  • V zime vetrajte inak ako v lete
  • Možno máte doma aj plastové okná, ktoré by sa mali s príchodom jari vždy správne nastaviť. Niektorí výrobcovia musia upraviť prítlak okien k rámom, aby mohli prirodzene vetrať. V lete môžete vetrať aj ventilátorom, ale nie v zime. V mrazivých dňoch by sa v dôsledku kondenzácie vodnej pary nad okenným priestorom mohli tvoriť plesne.

Zabráňte vzniku plesní.