Kamenné obklady na stenu z úplne prírodného materiálu patria k veľmi odolným materiálom, ani tak sa ale nezaobídu bez správnej starostlivosti. Kopotrebenie vexteriéru môže dôjsť vplyvom teplotných zmien a dažďa, vinteriéroch ich zase môžu poškodiť kuchynské výpary alebo rozliate tekutiny. Bez pravidelnej údržby sa skôr či neskôr hrdzavenie a odlupovanie.
Základná údržba
Základom je obklady na stenu pravidelne oprašovať alebo vysávať. Tým predídete usadzovaniu nečistôt a ďalšie čistenie bude oveľa jednoduchšie. Kameň utrite hubkou alebo handričkou namočenou v teplej vode, prípadne strochou mydla. Neodporúča sa používať bežné čistiace chemické prostriedky, mohli by kameň poškodiť. V prípade mramoru nie je vhodné používať kyselinu či rozpúšťadlo, tu bude stačiť obyčajná voda.
Pokiaľ máte radi babské rady, môžete vyskúšať prírodný prostriedok na čistenie kamenných obkladov. Potrebovať budete jeden diel kuchynského octu a tri diely vody. Ďalším osvedčeným prípravkom je zmes vody a tekutého amoniaku v pomere 2 : 1. Posledným receptom na čistiaci prípravok je roztok teplej vody zjedlou sódou alebo citrónovou šťavou. Prostriedok ale vždy najskôr otestujte na malom a menej viditeľnom kúsku obkladov.
Niečo navyše
Kamenné povrchy sa odporúča po čistení impregnovať, aby ste predišli tomu, že sa do neho bude vsakovať vlhkosť a nečistoty. Impregnácia sa vždy nanáša na dokonale čistý a suchý povrch, jedine tak mu môže poskytnúť dlhodobú ochranu. Impregnácia navyše znižuje pórovitosť kameňa a zabráni jeho zafarbeniu do nežiaducich farieb.
Voliteľnými prípravkami sú aj špeciálne zvýrazňovače farebného tónu kameňa, ktoré nechajú vyniknúť prirodzenému vzhľadu a farebným odtieňom. Dajú sa používať aj vo vlhkom prostredí, teda v kúpeľniach, kuchyniach a v okolí bazénov. Zaobstarať si môžete aj špeciálne leštidlá a akrylátové vosky, ktoré na kameni vytvoria krycí film.