Pracujete od rána do večera a máte stále pocit, že nestíhate? Že nie ste dosť rýchli, neodvádzate kvalitnú prácu a výčitky sú vašimi vernými „kamarátmi“? Stretávate sa s únavou, zabúdate, či snáď bojujete so stavmi vyčerpanosti? Ak tieto symptómy prikladáte vášmu nedostatočnému pracovnému tempu, zastavte! Možno práve pre vás budú nasledujúce riadky.
Preťažení ľudia spravidla nevidia, že ich postihol syndróm vyhorenia
Akonáhle začínate poznať iba cestu do práce a späť bez toho, aby ste venovali čas na dostatok odpočinku, blížite sa pomalými krokmi, ale iste k syndrómu vyhorenia. Telo a psychika potrebujú zrelaxovať po náročnom pracovnom vypätí. Ak máte pocit, že odpočinok je len márne utratený čas, prestávate robiť veci, ktoré vás predtým bavili, skôr či neskôr vás doženie vyčerpanosť. Telo nepresvedčíte. Akonáhle toho bude mať už dosť, zradí vás, a pre vás v tú najnevhodnejšiu dobu.
Preto spomaľte a ak to nedokážete sami, vyhľadajte odbornú pomoc. Nie je sa zač hanbiť, naopak je znakom sily priznať si, že nevidím cestu ďalej. To, že v zamestnaní nestíhate svoju prácu, nemusí svedčiť o vašej nedokonalosti, ale o tom, že si na svoje bedrá nechávate stále nakladať viac a viac práce. Nie je ojedinelým prípadom, keď po zrútení zamestnanca z dôvodu syndrómu vyhorenia firma na jeho pracovnej pozícii prijala dvoch alebo dokonca troch zamestnancov!
Aké sú najčastejšie príznaky syndrómu vyhorenia
Niektoré z bežných príznakov syndrómu vyhorenia zahŕňajú chronickú únavu, neschopnosť koncentrácie, podráždenosť či pocity neúspešnosti. Túto chorobu môžu sprevádzať aj fyzické príznaky, ako sú časté bolesti hlavy, svalové napätie, problémy so spánkom. Navyše človek stráca radosť zo samotnej práce a nenápadne sa vytrácajú koníčky, ktoré predtým aktívne prevádzkoval.
Avšak je dôležité si uvedomiť, že syndróm vyhorenia nemusí postihovať iba profesionálov, ale môže sa objaviť aj u študentov, rodičov, ľudí, ktorí sa starajú o druhých a pod.