Medzi obľúbenými izbovými rastlinami by sme našli nielen klasickú Dracena alebo brečtan, ale tiež by sme medzi nimi našli píle. Už ste o nej počuli? Ide o rastlinu, ktorá údi pozornosť hlavne svojimi neobvyklými listami, ktoré majú tvar maličké palacinky. Aj preto sa jej hovorí „palacinková kvietok“. Aj keď je však Pile tak obľúbenou kvetinou, len málokto je si vedomý toho, ako sa o ňu starať. A s tým napokon poradíme.
O kvetine menom Pile ste toho mohli počuť veľa. Možno ste však nepočuli to, že sa jedná o kvetinu pôvodom z Číny. Je to krásny príklad toho, ako sa jedna jediná rastlina môže rozšíriť do celého sveta. Známa je medzi botaniky v každom kútiku planéty, objavená bola totiž už v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Dlhú dobu sa nevedelo, čo to vlastne je za kvetinu, jej identita sa objavila až v osemdesiatych rokoch minulého storočia.
Jedná sa o vždyzelený rastlinu, ktorá tvarom svojich listov pripomína nielen mini palacinku, ale aj peniažky. Okrem toho sa táto kvetina veľmi rýchlo množia.
Ako sa o pileu starať
Pile je náchylná na priame slniečko a na premokrenie, preto sa tomuto vyhýbajte pri jej pestovaní. Pokiaľ ju vystavíte na priame slniečko, stane sa, že jej vyblednú listy. Aj keď má rada vlhkosť, nepreháňajte to s ňou, pretože premokrenie jej tiež škodí.
Starať by ste sa o ňu mali skôr ako o sukulent, keďže má rastový aj Dužina charakter úplne rovnaký ako väčšina sukulentov.
Priepustná pôda, to je to, čo potrebuje
Aby krásne kvitla a rástla, zasaďte ju ideálne do priepustnej pôdy. Do pôdy sa nebojte primiešať trochu piesku, zemina tak nebude zostávať neustále mokrá, teda sa nebude stávať, že rastlina bude stáť vo vode.
Pile pestujte ideálne pri bežných izbových teplotách. Pokiaľ však bude počas zimy chladnejšie aj v miestnostiach domu, to vôbec nevadí. Ak však bude stáť na miestach, kde je chladnejšie, zalievanie výrazne obmedzte.