Správny postup pri pokladaní vinylovej podlahy
Bývanie

Správny postup pri pokladaní vinylovej podlahy

Vinylové podlahy sa tešia veľkej popularite. Môže za to ich vysoká kvalita a pritom priaznivá cena, navyše sú vysoko odolné voči opotrebovaniu. Vrchná vrstva je mäkká a príjemná na dotyk a vďaka neprebernému množstvu designov môžu na prvý pohľad vyzerať napríklad ako klasické drevené podlahy. Pokládku zvládne strochou šikovnosti každý domáci majster.

Pred pokládkou

Zakúpený materiál, či už vinylové rolky alebo vinylové dielce, nechajte najskôr 48 hodín v miestnosti aklimatizovať v miestnosti, kde sa bude pokladať. Prispôsobí sa tak podmienkam miestnosti a vlhkosti vo vnútri. Pokiaľ budete podlahu pokladať na podlahové kúrenie, pokojne túto dobu ešte predĺžte. Vinylová podlaha by sa nemala pokladať na parkety, laminátovú podlahu alebo koberec. Povrch by mal byť čistý, odmastený, vyrovnaný a vysušený.

Ako postupovať?

Lepená vinylová podlaha sa na inštaláciu najzložitejšia a vyžaduje dokonale pripravený a rovný povrch. Na podklad sa nanáša špeciálne lepidlo, ktoré sa musí nanášať v presnom množstve a nechať sa odvetrať. Do neho sa následne jednotlivé dielce vtlačia. Takto pokladaná podlaha bude mať malú hrúbku.

Vinylové plávajúce podlahy sa k podkladu nelepia, ale kladú sa voľne. Jednotlivé dielce sa k sebe pripájajú zámkovými spojmi. Nie je teda potrebné lepidlo ani žiadne špeciálne náradie, vystačíte si sostrým zalamovacím nožom, zvinovacím metrom a ceruzkou. Výhoda tohto spôsobu spočíva v tom, že sa jednotlivé dielce dajú zase ľahko rozpojiť a vymeniť v prípade opotrebovania. Ich cena je ale o niečo vyššia.

Posledným variantom je samolepiaca vinylová podlaha. Jej pokládka je rýchla a jednoduchá, spočíva vodstránenie ochranného filmu a položenie dielca na podklad. Odporúča sa začínať od stredu miestnosti. Behom nasledujúcich niekoľkých dní môže zdielcov unikať lepidlo, to sa dá ale ľahko z povrchu odstrániť za pomoci trochy benzénu. Cena je opäť vyššia